James Rothwell: Ukraina przygotowuje się do rozmów pokojowych z Rosją, ponieważ „na samym polu bitwy nie da się wygrać” — powiedział zastępca szefa kijowskiego wywiadu.

Generał-major Wadym Skibitsky, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Hur, powiedział, że obie strony walczą obecnie o „najkorzystniejszą pozycję” przed ewentualnymi negocjacjami w 2025 roku.

Podobnie jak w przypadku praktycznie wszystkich wojen, negocjacje będą prawdopodobnie ostatnim etapem konfliktu, powiedział The Economist.

Perspektywa porozumienia pokojowego z Rosją pojawiła się ponownie w czasie, gdy siły ukraińskie – przy braku żywej siły i amunicji – poniosły porażkę na polu bitwy jedna po drugiej.

Generał dywizji Skibicki powiedział, że nie widzi sposobu, aby Ukraina mogła wygrać wojnę tylko na polu bitwy. Jeśli Ukrainie uda się odepchnąć rosyjskie siły z powrotem do granic, jest mało prawdopodobne, aby wojna się skończyła, dodając, że takie wojny „mogą zakończyć się tylko traktatami”.

Generał-major Skibicki przewiduje, że rozmowy pokojowe mogą się odbyć pod koniec 2025 roku, ponieważ spodziewa się, że rosyjska produkcja broni ustabilizuje się na początku przyszłego roku z powodu braku inżynierów i zapasów.

Oczekuje się również, że rosyjska kontrofensywa będzie prowadzona w północno-zachodnich regionach Charkowa i Sumy.

Ukraina i jej zachodni partnerzy prześcigają się w dystrybucji broni w ręce kijowskich żołnierzy w nadchodzących tygodniach, aby zapobiec zajęciu przez Rosję kolejnych terytoriów.

Generał dywizji Skibicki powiedział, że Rosja stara się wykorzystać swoją obecną przewagę w uzbrojeniu i sile życiowej i planuje dużą ofensywę na lato tego roku.

"Nasz problem jest bardzo prosty: nie mamy broni" - powiedział.

Ponadto przedstawił nieco ponury obraz perspektyw Ukrainy na polu bitwy, obawiając się szczególnie o Chasiw Jar, miasto znajdujące się na wzniesieniu w pobliżu Bachmutu, które może wkrótce zostać zajęte przez Rosję.

Zdobycie Chasiva Jaru pozwoliłoby rosyjskim siłom przejść przez inne miasta w obwodzie donieckim.

Powiedział, że to prawdopodobnie kwestia czasu, kiedy Chasiv Jar upadnie, „oczywiście nie dziś ani jutro, ale wszystko zależy od naszych rezerw i zapasów”.

Generał-major Skibicki ostrzegł, że rosyjska armia nie jest już tą niezorganizowaną szumowiną, którą Ukraina w początkowych fazach wojny z takim powodzeniem odparła z niektórych regionów.

Teraz jest "jednym ciałem z jasnym planem i pod jednolitym dowództwem" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych lord Cameron spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który zapewnił, że jego siły mają prawo używać broni dostarczonej przez Brytyjczyków do ataków na terytorium Rosji.

Podczas gdy Ukraina początkowo próbowała prowadzić rozmowy pokojowe z Rosją, na przykład w Turcji i na granicy z Białorusią, Moskwa potrzebuje o wiele mniej od czasu aneksji czterech ukraińskich obwodów w 2022 roku.

Od tego czasu Zełenski oświadczył, że rozmowy pokojowe z Rosją pod jego obecnym przywództwem są „niemożliwe”, a w listopadzie 2023 roku oświadczył, że „nie jest gotowy” do rozmów z Moskwą, jeśli jej wojska nie wycofają się z Ukrainy.

Za kulisami ukraińscy i zachodni przywódcy przyznają, że wojna najprawdopodobniej zakończy się negocjacjami. Kluczową kwestią jest to, która strona będzie w tym momencie najsilniejsza na polu bitwy i zapewni największą dźwignię.

W czerwcu w Szwajcarii odbędzie się specjalny szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy, który Zełenski nazwał „pierwszą prawdziwą szansą na przywrócenie sprawiedliwego pokoju”.

Rzecznik rosyjskiego MSZ oświadczył w piątek, że Moskwa jest gotowa rozważyć „poważne” propozycje rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Każde porozumienie powinno uwzględniać obawy Kremla dotyczące bezpieczeństwa, w tym zobowiązanie Ukrainy do zachowania neutralności militarnej w przyszłości.

Szwajcaria podkreśliła, że "proces pokojowy bez Rosji jest niemożliwy".

W piątek Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i wierny sojusznik Putina, opublikował na portalach społecznościowych wymowną tyradę, w której nazwał Zełenskiego „bękartem”, „półdementem” i „dupkiem” z powodu planów konferencji pokojowej.

Miedwiediew odrzucił szwajcarskie rozmowy jako produkt „impotentnych” zachodnich elit, które „przeprowadziły bolesną redukcję własnego potencjału do zakończenia konfliktu zbrojnego”.

Ważnym czynnikiem w osiągnięciu porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją są również wybory w USA, które mogą doprowadzić do powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu.

Źródło zbliżone do kampanii Trumpa podało The Telegraph, że szczegółowy ukraińsko-rosyjski plan pokojowy został już opracowany, ale w celu zachowania wpływów nie zostanie jeszcze szczegółowo opublikowany.

Według nich Trump będzie stylizowany na rolę jedynego kandydata, który może zakończyć wojnę, z prostym hasłem „na zderzaku”.

"Chce powstrzymać zabijanie" - powiedziało źródło. "To jest naklejka na zderzaku: Trump przestanie zabijać"

Ukraine is preparing for peace talks with Russia z 5.5.2024 na ICH.