Lara Logan o zawaleniu się mostu w Baltimore. Kolejna teoria spiskowa?

Więcej informacji: Zawalenie się mostu w Baltimore było „całkowicie genialnym strategicznym atakiem” na krytyczną infrastrukturę USA – prawdopodobnie cybernetyczną – i nasze służby wywiadowcze o tym wiedzą. Z punktu widzenia wojny informacyjnej Stany Zjednoczone właśnie podzieliły się wzdłuż linii Masona Dixona dokładnie tak, jak podczas wojny secesyjnej[. . . ]

Druga najbardziej ruchliwa strategiczna droga w kraju pod względem transportu materiałów niebezpiecznych będzie nieczynna przez 4-5 lat – tyle czasu zajmie jej odbudowa. Most został zbudowany specjalnie do transportu materiałów niebezpiecznych – paliwa, oleju napędowego, propanu, azotu, materiałów łatwopalnych, chemikaliów i ładunków ponadgabarytowych, które nie zmieszczą się w tunelach – łańcuch dostaw został sparaliżowany.

Nie dajcie się zwieść: był to atak nadzwyczajny pod względem planowania, czasu i realizacji.

Dwa kluczowe elementy mostu to dwa pylony nośne na obu końcach, najbliżej wybrzeży. Są większe, silniejsze i głębsze niż cokolwiek innego. To punkty zaczepienia i wiedzieli, że uderzenie w któregokolwiek z nich będzie śmiertelnym ciosem dla integralności mostu.

Pół mili mostu wpadło do rzeki – prawdopodobnie trzeba będzie zbudować nowy. Spowodowali również tak duże uszkodzenia integralności strukturalnej dolnej części betonu, że nie można tego zobaczyć i nie rozpoznasz tego, dopóki wrak nie zostanie zdemontowany. Zniszczenie konstrukcji prawdopodobnie całkowite.

Atak był doskonale wymierzony.

Wymyślili, jak nas zniszczyć. Tak długo, jak będziesz trzymał się z dala od zębów amerykańskiej armii, możesz rozerwać USA na strzępy. Jesteśmy aroganccy i nieświadomi - zabójcza kombinacja. Obama powiedział, że zmieni Amerykę fundamentalnie i tak się stało. W tej chwili jedziemy swobodnym spadaniem na rollercoasterze – bez hamulców – tylko przyspieszamy. ”

Na nagraniu widać, że frachtowiec nie dotarł do kanału. Zanim dojedziesz do zakrętu, musisz być w kanale. Lokalizacja była precyzyjna/celowa: wybrał zakręt na rzece, gdzie trzeba zwolnić i zaangażować się – gdy już się zaangażujesz, nie masz wystarczająco dużo miejsca na manewr.

Powinniście mieć pilota portowego, który sterowałby statkiem. Bez pilota portowego nie pokonasz żadnych przeszkód.

Wybrali pełnię księżyca, aby uzyskać maksymalne przesunięcie przypływu i odpływu – wznoszenia i opadania. Ostry prąd w tej rzece w normalny dzień i ostatnio dużo padało, więc woda poruszała się już w dobrym tempie.

Uderzyła ją z wystarczającą energią kinetyczną, aby wybić pylon nośny spod autostrady, co spowodowało śmiertelne osłabienie rozpiętości i spowodowało, że 50% mostu spadło do wody.

Wszystkie te czynniki, jeśli spojrzeć na to, w ten sposób ludzie uczą się, jak przeprowadzić taki atak, a w systemie pozostało tak niewielu ludzi, którzy o tym wiedzą. Na boisku mamy drużynę juniorów.

Ogromne utrudnienia nawigacyjne. Ogromny logistyczny koszmar, żeby to posprzątać. Liczba ofiar śmiertelnych jest tragiczna, ale to nie wszystko.

Taki most jest stale remontowany – zawsze w nocy, ponieważ jest tam duży ruch i w ciągu dnia nie mogą go powstrzymać. Martwimy się więc o mechaników, którzy pracowali pieszo (poza pojazdami), a teraz mogą być w wodzie – o tej porze roku maksymalnie 48 stopni F.

Odcinając Baltimore, przecinasz główny niebezpieczny korytarz północ-południe (I95) na pół. Teraz trzeba je obejść, albo pojechać gdzieś indziej.

Aby przenieść część ładunku przez tunel, można uzyskać pozwolenia, ale są one uzyskiwane powoli i wymagają systemu eskorty, co jest kosztowne i musi być przeprowadzane w nocy.

Na każde 100 dolarów, które dociera do miasta, przypada 12 dolarów z transportu. Wierzcie mi, to sparaliżuje miasto Baltimore w czasie, gdy nie ma środków na odbudowę.

PS.  Lara Logan to amerykańska dziennikarka śledcza, która twierdzi, że nie lubi tyranii. Na przykład w reportażu z 26 lutego pisze, że senator Ron Johnson dyskutował przy okrągłym stole na temat "Federalne agencje zdrowia i kartel COVID": co ukrywają?

Artykuł został opublikowany na Twitterze 26 marca 2024 r. i do tej pory 5,4 mln osób przeczytało go 22 tys. razy i ma 6 tys. komentarzy.

Moja uwaga: tekst można uważać za czystą konspirację. Teoretycznie możliwe jest zdalne sterowanie statkiem lub jakimkolwiek innym środkiem transportu, ale wymagałoby to ingerencji w oprogramowanie statku lub jego mechanikę. Śledczy przeprowadzą dokładną kontrolę nad okrętem. A jeśli znajdą coś podejrzanego, Stany nie będą milczeć? Może tak, a może nie?