Francesca de Villasmundo o tym, że Stany Zjednoczone są na skraju wybuchu.

„Wojna domowa” na horyzoncie: w Teksasie rosną obawy, że Stany Zjednoczone są na skraju wybuchu, ponieważ amerykańska straż graniczna i gwardia narodowa stanęły naprzeciw siebie.
Konfrontacja między gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem a Joe Bidenem może wywołać wojnę domową.

Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych (USBP) i Gwardia Narodowa Teksasu walczą o ochronę granicy, której republikański gubernator Teksasu Greg Abbott nie chce pozostawić w rękach pobłażliwego imigranta Joe Bidena. Walka między Teksasem a rządem federalnym o kontrolę granicy amerykańsko-meksykańskiej zaostrzyła się po tym, jak gubernator stanu Greg Abbott ogłosił, że sprzeciwi się administracji Bidena i Sądowi Najwyższemu USA i nakaże zainstalowanie jeszcze większej ilości drutu kolczastego w celu odstraszenia imigrantów.

Epicentrum sporu jest Shelby Park w małym teksańskim miasteczku Eagle Pass, 230 km na południowy zachód od San Antonio. Miasto i jego park otacza rzeka Rio Grande, która wyznacza granicę.

Zadaniem straży granicznej jest pilnowanie granicy. Jednak na początku tego miesiąca Teksas zezwolił Gwardii Narodowej na przejęcie kontroli nad parkiem nad brzegiem rzeki. Zwykle był to teren zielony z polem golfowym i boiskiem do baseballu, ale teraz Gwardia Narodowa praktycznie go zmilitaryzowała.

Żołnierze zainstalowali drut kolczasty i ogrodzenia, aby zmniejszyć liczbę osób, które nielegalnie przekraczają rzekę i wspinają się przez park, aby dostać się do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek Sąd Najwyższy zagłosował 5:4 za przyznaniem rządowi federalnemu uprawnień do usunięcia kontrowersyjnego drutu kolczastego wzdłuż granicy z Teksasem. Mimo to Greg Abbott intensyfikuje plany próby ogrodzenia części granicy USA z Meksykiem.
 
W zeszłym tygodniu Gwardia Narodowa Teksasu wydawała się ignorować decyzję Sądu Najwyższego USA, która pozwoliła straży granicznej usunąć drut kolczasty zainstalowany wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej i kontynuować prace budowlane wzdłuż granicy. Abbott uzasadnił swoją decyzję i skrytykował Bidena za nieegzekwowanie prawa imigracyjnego.

Republikańscy gubernatorzy kilku stanów poparli Abbotta w konfrontacji z rządem federalnym. W wywiadzie udzielonym w zeszły poniedziałek gubernator Teksasu podziękował kolegom z GOP i powiedział, że "połowa Amerykanów jest teraz przeciwko administracji Bidena".

W tym tygodniu agenci federalni otrzymali kolejne potwierdzenie od Sądu Najwyższego, że mogą usunąć drut kolczasty, ponieważ egzekwowanie prawa imigracyjnego podlega jurysdykcji federalnej. Abbott twierdził jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by nakazać Gwardii Narodowej Teksasu dalsze umieszczanie drutu kolczastego. Gwardia Narodowa jest ostatecznie częścią armii Stanów Zjednoczonych, nadzorowanej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych jako naczelnego dowódcę, ale z wyjątkiem szczególnych sytuacji, gdy prezydent wyraźnie przejmuje kontrolę federalną, Gwardia Narodowa każdego stanu przyjmuje rozkazy od gubernatora swojego stanu.

Sprawy imigracyjne, jak potwierdził Sąd Najwyższy w sprawie Arizona v. Stany Zjednoczone w 2012 roku są formalnie w gestii rządu federalnego, a nie poszczególnych stanów. Greg Abbott wielokrotnie powołuje się na klauzulę inwazyjną, zasadniczo jako lukę w konstytucjach USA i Teksasu, porównując migrantów do obcego wroga publicznego, co daje mu prawo do promowania bezpieczeństwa granic i kwestii imigracyjnych, jak twierdzi.

Dodał, że byłoby poważnym „politycznym błędem”, gdyby prezydent Biden znacjonalizował Gwardię Narodową w Teksasie w związku z trwającą walką o władzę między państwem a administracją na południowej granicy.

To jest problem numer jeden w Ameryce. Amerykanie chcą bezpiecznej granicy. Jeśli Joe Biden sfederalizuje naszą Gwardię Narodową, będzie to największy polityczny błąd, jaki możecie popełnić i dlatego uważam, że tego nie zrobi" - powiedział Abbott w poniedziałek Seanowi Hannity'emu z Fox News.

"To oznacza, że jestem oczywiście gotowy na wypadek, gdyby popełnił taki błąd, aby upewnić się, że Teksas będzie w stanie nadal chronić naszą granicę" - dodał. Wielokrotnie podkreślał, że zwiększona rola teksańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego i Teksasu Gwardii Narodowej na granicy jest częścią konstytucyjnych uprawnień państwa do obrony przed inwazją. "Tak więc Teksas ma wszystkie prawa konstytucyjne w tej sprawie i wierzę, że po zachodzie słońca Teksas będzie usprawiedliwiony, a konstytucja zostanie wzmocniona" - powiedział.

Dla wielu Amerykanów inwazja na Stany Zjednoczone nie jest spowodowana niekompetencją, ale jest celowa: administracja Bidena „chce” otworzyć granice.

W tym południowym stanie może wybuchnąć wojna domowa na miniaturową skalę między imigracyjnym Deep State a populacją, która ma dość pobłażliwości Demokratów Bidena.

Texas : le Deep State tremble, possible guerre civile wyszedł 30.1.2024 na medias-presse.info.